Çalışkan bir yönetici, yoksulların koruyucusu ve bir sanat sevdalısı:
I. Basileios

Arka yüz, I. Basileios, Constantinopolis, Solidus, 868-879
Bizans dünyasının tek lideri olarak 867’de tahta çıkan ve neredeyse 200 yıl yaşayacak olan bir hanedanın temellerini atan I. Basileios 886 yılında bugün hayatını kaybetti!
Torunu Constantinus’un biyaografisi onu çalışkan bir yönetici, yoksulların koruyucusu ve önemli bir sanat patronu olarak resmetmişti.
I. Basileios’un 811 yılında Trakya’da ya da Makedonya’da dünyaya geldiği düşünülür. Bir süre sonra kaderini değiştirmek için Konstantinopolis’e doğru yola koyulur. Fiziksel becerileri onu bir şekilde saraya götürür. Özellikle Bulgar güreşçilere karşı kazandığı başarılar dönemin İmparatoru III. Mikhail’in dikkatini çekmesini sağlar. Bunu takriben ikinci evliliğini imparatorun eski gözdesi Eudokia Ingerina ile yapar. III. Mikhail’in naibi olan Caesar Bardas’I gözden düşürüp, imparatorun yanında yer alır. 886 yılında ise III. Mikhail ile birlikte yönetime katılır. Bir sonraki yıl, imparatorun talihsiz cinayetine tanıklık eder. Böylelikle, I. Basileios Bizans dünyasının tek lideri olarak 867’de tahta çıkar ve neredeyse 200 yıl yaşayacak olan bir hanedan ailesinin temellerini atar.
I. Basileios’un başarı hikayesi beklenmedik olaylara sahne olmuştu. Olayların beraberinde getirdiği utancın ise gelecek kuşaklar tarafından uzun yıllar taşınması kaçınılmazdı. Her ne kadar bir önceki hanedanlığı kanuna aykırı yöntemlerle saf dışı bıraktıysa da, I. Basileios’un torunu VII. Constantinus bu durumu şansa bırakmadı. Olası bir kötü şöhreti engellemek amacıyla büyükbabası I. Basileios’un biyografisini (Vita Vasilii) yazdığı ya da kendisine yakın kişilere yazdırdığı biliniyor.
Arka yüz, I. Basileios, Constantinopolis, Solidus, 868-879

Arka yüz, I. Basileios, Constantinopolis, Solidus, 868-879

Ön yüz, I. Basileios, Constantinopolis, Solidus, 868-879

Ön yüz, I. Basileios, Constantinopolis, Solidus, 868-879

Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı Pierre Willemart’ın nümizmatik koleksiyonu da I. Basileios dönemine ait altın bir solidus sikke barındırır. Sikkenin ön yüzünde sakallı bir İsa figurü tahtta oturur. Sol kolunda İncil tutan İsa, sağ elini takdis pozisyonunda yukarı kaldırır. Sikkenin arka yüzünde ise iki imparatorluk figürü betimlenmiştir. I. Basileios sol tarafta ve Constantinus sağ tarafta olmak üzere sağ elleri ile ortalarındaki patrik haçını tutarlar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir