Büyük Veriyi Modellemek

Sln_KB_035

Pera Müzesi teknoloji ve sanatı buluşturan güncel ve çarpıcı bir sergi düzenliyor. New York’ta yaşayan, heykel, performans ve video alanlarında çalışan sanatçı Katherine Behar’ın pratiğine genel bir bakış sunan “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor.

Sergi boyunca Pera Müzesi Blog üzerinden sergideki eserleri ele alacağız. Bu kez sergide yer alan altı kanallı bir video yerleştirmesi olan “Büyük Veriyi Modellemek” isimli serisiyi ele alıyoruz.

Büyük Veriyi Modellemek bilgisayar kültürünün istifleme, fazla üretim ve aşırılığı desteklemesi ile dalga geçer. Sanatçı, veri üretme döngüsüne öylesine bağlanmıştır ki “büyük veri” denen şey gibi kendi veri bolluğundan şişkin hale gelen bir obez veri bedenine dönüşmüştür. Veri davranışları olarak adlandırdığı sonsuz hareketler serisini tekrar eder. Bunlar tıklama, arabelleğe alma, önbelleğe atma ve ping yapma gibi sıradan bilgisayar rutinlerini taklit etmeye yönelik gülünç derecede yetersiz denemelerdir.

Sln_KB_035

“Katherine Behar: Veri Girişi” sergisini 16 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir