Bahia Shehab

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Bahia Shehab eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Shehab, 2011–2013 Mısır ayaklanması sırasında, şehrin duvarlarına sprey boya ile farklı biçimlerde la sözcüğünü (Arapçada “hayır”) yazmıştır.

La sözcüğü, Arap harflerinden lam ve elif kullanılarak yazılır. Bunlar, basım terminolojisinde digraf olarak bilinen özel bir grafik form halinde kaynaşırlar. Shehab, la’nın son 1400 yılda aldığı biçimleri araştırıp bunları bir sanatçı defterinde örnekleriyle yansıtmıştır.

Jameel_Saloon_049

Bu formlardan birçoğu, Shehab’ın Bin Kere Hayır çalışmasında bir bütünlük içinde bir araya getirilmiştir. Yapıtın adı, Arapça “Hayır, bin kere hayır” deyimini yansıtır.

Shehab, Lübnan’ın Beyrut şehrinde doğmuştur. Mısır’ın Kahire şehrinde yaşamakta ve çalışmaktadır.

Shehab’ın harflerine Beyoğlu’nun çeşitli sokaklarında graffiti olarak rastlayabilirsiniz!

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir