Müzemizin cephesinde yer alan
dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Dimitrijevic_000032

Dimitrijevic_000032

Braco Dimitrijević
Öğlen 12:27’de Karşılaştığım Yoldan Geçen Kişi
2016
Mürekkep püskürtme baskı
456 x 240 cm
Fotoğraf: Uğur Ataç

 Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi? Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. 1948 Yugoslavya doğumlu Braco Dimitrijević’e ait “Öğlen 12:27’de Karşılaştığım Yoldan Geçen Kişi” adlı eseri ele alıyoruz!

Braco Dimitrijević, 1970’lerde isimsiz insanların devasa foto-portrelerinin Avrupa ve Amerikan şehirlerindeki bina cephelerinde ve reklam panolarında sergilendiği Yoldan Geçenler serisiyle uluslararası ün kazanmış, çığır açıcı bir kavramsal sanat temsilcisidir. Dimitrijević ayrıca yoldan geçenler için anıtlar inşa ederek ve isimsiz şehir ahalisi onuruna anma plakaları yerleştirerek önemli kişileri yüceltme yollarından bazılarını taklit etmiştir. Sanatçı 1970’lerin ortalarında, bir müze koleksiyonundan ödünç alınan orijinal tabloları yerleştirmelerine dâhil etmeye başlamıştır. Triptychos Post Historicus (Tarih Sonrası Triptiği) çalışması dünyanın sayısız müzesinde yüksek sanat, gündelik eşyalar ve meyveler arasında uyumlu bir sentez ve birliktelik sergilemiştir. Sanatçının “Louvre benim stüdyom, sokaksa müzemdir” ifadesi, onun yapıtının hem diyalektik hem de sınırları aşan doğasını ortaya koyar.

Braco Dimitrijević eserleriyle olduğu kadar 1976’da yayımlanan kuramsal kitabı Tractatus Post Historicus (Tarih Sonrası İncelemesi) ile de günümüz sanatsal söylemine hâkim olan iki eğilimi derinden etkilemiştir: kamusal alandaki eleştirel pratikler ve müze koleksiyonlarına müdahaleler.

Cornelia Lauf

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergimizi 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir