Aranıyor: Roman Polanski

polanskiblog

Roman_Polanski_A-Film_Memoir

Pera Film Kasım ayında Roman Polanski’nin 1960’lı ve 1970’li yıllarından derlenen bir seçkiyi sunuyor. Romanski en sevdiğiniz yönetmenlerden biri olabilir ama onun hakkında gerçekten neler biliyorsunuz?

Erken Dönem

 • Polonya’lı yönetmen “Rajmund Roman Thierry Polański” adı altında, 1933 yılında Paris’te doğdu, 3 yaşında Krakow’a taşındı.
 • Babası Ryszard Polański ressam ve heykeltıraştı.
 • 1941 yılında ebeveynleri Nazi toplama kamplarına gönderildi ve annesi Auschwitz’de hayatını kaybetti. Polanski kamplara gönderilmemek için “Romek Wilk” adını kullanarak, 1944 yılında babasıyla yeniden bir araya gelene kadar birçok Polonyalı aileyle yaşadı.
Roman Polanski Krakow'da, 4 yaşında. Roman Polanski Arşivi

Roman Polanski Krakow’da, 4 yaşında. Roman Polanski Arşivi

 • Polanski Polonya’da savaş sonrası Komunist rejimin gelmesinden sonra durumu şöyle özetler: “Durumların gerçekten ne kadar kötü olabileceğini anlamak için Komünist bir ülkede yaşamak gerekir. İşte o zaman kapitalizmi takdir edersiniz”.
 • Polanksi’nin yönetmenliğini üstlendiği ilk film 1955 yılında Rower (Bicycle) adında bir kısa film; ilk uzun metrajı ise Pera Film’de de gösterimi yapılacak olan Sudaki Bıçak filmi.
 • Roman Polanski’nin bütün yapıtları arasında en az bilinenleri muhtemelen kısa filmleri olmuştur. Lodz’daki Ulusal Film Okulu’nda öğrenci olduğu 1958-1962 yıllarında Polanski bir dizi kısa film yaptı, bunlar arasında oyunsu teknik egzersizler niteliğindeki “Cinayet” (1957) ve “Ağız Dolusu Gülümseme”, metafor yüklü “Dansı Kes” (1957) ve “Memeliler” (1962) ve Polanski’ye uluslararası ün getiren “İki Adam ve Bir Gardırop” (1958) vardı.

Polanski ve Kadınları

 • Polanski’nin ilk karısı Barbara Lass Polonyalı bir oyuncuydu ve yönetmenin 1959 tarihli When Angels Fall filminde oynamıştı. Çift 1959’da evlendi ve 1961’de boşandı.
 • Polanski’nin ikinci eşi Sharon Tate, yönetmenin The Fearless Vampire Killers (1967) adlı filminde rol almıştı. Tate 1969 yılında Charles Manson’un 4 “takipçisi” tarafından öldürüldü. Öldürüldüğünde hamileydi.
Barbara Lass

Barbara Lass

Sharon Tate ve Roman Polanski

Sharon Tate ve Roman Polanski

 • 1976′da Polanski Tess filminde rol alan oyuncu Nastassja Kinski ile Polanski arasında romantik bir ilişki başladı. Nastassja 15, Polanski ise 42 yaşındaydı. 1997 yılında verdiği bir röportajda oyuncu ilişkilerini şöyle anlattı: “Hafif bir kaçamak olarak başladı ancak zaman ilerledikçe Polanski talepkar ve hükmedici biri oldu”.
 • 1989′da Polanski kendinden 33 yaş genç olan Fransız oyuncu Emmanuelle Seigner ile evlendi. Morgane ve Elvis adındı iki çocukları var.
 • Geçtiğimiz yaz  Emmanuelle Seigner “You Think You’re a Man” adlı şarkısının videosunu paylaştı – yönetmen tabii ki Roman Polanski.
Nastassja Kinski

Nastassja Kinski

Roman Polanski ve Emmanuelle Seigner

Roman Polanski ve Emmanuelle Seigner

Aranan Adam Polanski

 • 1977’de, 43 yaşında olan Polanski Los Angeles’ta “cinsel saldırı” suçundan tutuklandı. 13 yaşında Samantha Geimer’a Fransız Vogue dergisinin bir çekimi sırasında cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor. Dava sonlanmadan Polanski ülkeden kaçtığı için hala devam etmekte.
 • Davaya bakan hakimin güvenilirliği konusunda oluşan şüpheleri işleyen ve Geimer dahil pek çok kişiyle röportajlar da içeren Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan belgeseli Pera Film’de gösterimde ve programa da adını veriyor.

jpBOOKGREIMER1-superJumbo

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan programı 1 – 29 Kasım tarihleri arasında Pera Film’de. Sizin en sevdiğiniz Polanski filmi hangisi? Yorumlarınızı paylaşın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir