Polonya’dan Ustalar: Polanski

polanski

0354804a-0efc-40d1-bdb3-edce3d13916e

Roman Polanski Fransa’da, Polonyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, ancak üç yıl sonra Polonya’ya, Krakow’a döndüler. İkinci Dünya Savaşı patlak verdikten sonra, Yahudi olan anne-babası toplama kamplarına götürüldü. Dört aylık hamile olan annesi Auschwitz’de bir gaz odasında öldürüldü. Roman, çeşitli Katolik ailelerin yanında yaşadı ve Nazilerden saklandı. Babası savaştan sağ çıktı ve baba-oğul 1945’te yeniden bir araya geldi. Roman oyunculukla ilgilenmeye başladı ve film yapımını öğrenmek üzere Lodz Sinema Okulu’na gitmeden önce birkaç filmde rol aldı. Okulda bazı kısa filmler yaptı, bunlardan biri olan Two Men and a Wardrobe (İki Adam ve Bir Gardırop, 1958) çeşitli uluslararası ödüller kazandı. Yine bu dönemde Polanski ilk eşi oyuncu Barbara Lass ile tanışıp evlendi.

Bundan kısa bir süre sonra, ilk uzun metrajlı filmini yazıp yönetti – Knife in the Water (Sudaki Bıçak, 1962) adlı erotik bir gerilim filmiydi bu. Genç yönetmene büyük başarı kazandıran bu film Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü kazandı ve hatta BAFTA’ya ve En İyi Yabancı Film Oscar’ına aday gösterildi. Yönetmen Roman Polanski, kendine özgü karanlık bakış açısı ve hikayelerindeki kasvetli, çoğu zaman nihilistik yaklaşımla dünya sinemasında silinmez bir iz bıraktı.

Kara mizah, gerilim ve zaman zaman gerçeküstü öğeler kullanarak sıradan insanların düşmanca ve ironik bir dünyadaki ahlakdışı mücadelelerinin hikayesini anlattığı için filmleri Alfred Hitchcock’un yapıtlarına benzetilse de, ondan farklı olarak Polanski birçok janrda deney yapmayı yeğledi. Bu açıdan yönetmen kendisini, bütün film kategorilerinin olanaklarını araştırmak isteyen “sinematik bir playboy” olarak nitelendiriyor. Genelde çocukluk yıllarındaki travmadan kaynaklandığı düşünülen ve hep karamsar olan bakış açısı, Polanski’nin yapıtlarını birleştiren en açık bağlantıyı oluşturuyor.

Sudaki Bıçak 27 Şubat Perşembe günü Pera Film’de gösterimde.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir