Polonya’dan Ustalar: Has

has

has portrait_6351701

Wojciech Jerzy Has, uluslararası alanda daha az tanınsa da Polonya sinemasının büyük ustalarından biriydi ve 2000 yılında, 75 yaşındayken Lodz’da öldü – buradaki ünlü Sinema Okulu’nda 1974’ten beri ders veriyordu ve 1996’ya dek de yönetmişti. Belgesel dalında verimli bir kariyerin ardından 1950’lerin ortalarında, Polonya sinemasının yeşerdiği dönemde kurgusal filmler yapmaya başladı, ama Wajda ve Munk’un erken dönem filmlerinin aksine, savaşa ve sonuçlarına odaklanmadı. Yalnızca bir-iki filmi Polonya dışındaki izleyicilere ve uluslararası film festivallerine ulaştı, bunların arasında en ünlüsü Luis Buñuel, Martin Scorsese ve Grateful Dead’den Jerry Garcia’nın en sevdiği filmlerden biri olan efsanevi Zaragoza’da Bulunmuş El Yazması’ydı.

Has’ın hemen her filminin merkezinde yolculuk fikri yer alıyor – kimi zaman Zaragoza’da Bulunmuş El Yazması’ndaki gibi fiziksel bir yolculuk, kimi zamansa Kum Saati Sanatoryumu’ndaki gibi ruhsal. Bu yolculuklar sırasında Has’ın kahramanları, gerçek yerlere benzediği kadar korkuların veya arzuların yansıması olan egzotik ve çoğu zaman tehlikeli dünyalara giriyor.

1990’larda Martin Scorsese, Wojciech Has’ın Zaragoza’da Bulunmuş El Yazması (1965) adlı filminin yenilenmesi projesini Francis Ford Coppola ve Grateful Dead elemanlarından Jerry Garcia ile birlikte üstlendi.

Zaragoza’da Bulunmuş El Yazması 16 Şubat Pazar ve 21 Şubat Cuma günleri Pera Film’de gösterimde.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir