Pera Film: Goya Beyazperdede

Ava Gardner | Naked Maja

Pera Film’in, Goya: Zamanının Tanığı sergisine paralel olarak gerçekleşen Goya: Beyazperdede programı, sanatçı Francisco de Goya’nın (1746-1828) hayatı ve eserlerine yönelik görsel ve anlatılı bir yolculağa çıkarıyor. Program için seçilen filmler şunlar: sinematik renklerin ustası Carlos Saura’dan tutkulu bir anlatı, Goya Bordeaux’da; Robert Hughes’dan detaylı bir görsel ve entelektüel belgesel, Goya: Bir Dahi Kadar DeliGoya ile Alba Düşesi arasındaki aşk üzerine kurgusal ve hayali bir hikaye, başrolünde Ava Gardner’ın oynadığı Çıplak Maya20. yüzyıl Amerikan operasının en etkili bestecilerinden Gian Carlo Menotti’den Goya ve hayatı üzerine bir opera, ve son olarak TVE’nin 1984 yapımı etkileyici TV mini-serisi: Goya. Program, film dili üzerinden farklı janrları ve Avrupa resminin en benzersiz sanatçılarından ve modern resmin öncülerinden Francisco de Goya’ya dair sıra dışı bakış açılarının hakim olduğu hikayeleri etraflı bir biçimde ele alıyor.

28 Nisan – 15 Temmuz 2012 arasında gösterilecek program, Goya Bordeaux’da ve Çıplak Maya filmleri ile başlıyor.


Goya Bordeaux’da

YönetmenCarlos Saura
OyuncularFrancisco Rabal, José Coronado, Dafne Fernández
İspanya1999, 107’, renkli
İspanyolca; Türkçe altyazıyla

Bordeaux, 1828. 82 yaşındaki İspanyol sanatçı Francisco de Goya yaşamını sürgünde sürdürmektedir. Genç sevgilisi Leocadia ile Leocadia’nın kızı genç ve yetenekli sanatçı Rosarito, Goya’nın hastalığının son aşamalarında ona bakmaktadır; Goya da litografileri üzerine çalışmakta ve dostluk kurduğu diğer radikal sürgünler ile görüşmektedir. Ömrünün son aylarında Goya hayat hikayesini Rosarito ile paylaşır. Bourbon’ların hakimiyetindeki göz alıcı Madrid’e ilk gelişini, sağır olmasına sebep olmuş olan hastalığını, sonunda entrikalarla zehirlenmiş bir biçimde ölecek olan Alba Düşesi ile yaşadığı aşk macerasını, İspanya’nın Fransızlar tarafından işgalini ve Yarımada Savaşı’nı hatırlamaktadır. Bu sırada, III. Charles’ın saltanatı için yaptığı portreleri, Caprichos serisi gravürleri, Siyah resimleri ve Disasters of War (Savaşın Felaketleri)serisi de dahil olmak üzere başlıca eserleri perdede tekrar hayata getiriliyor.

Gösterimler:
28 Nisan Cumartesi, 14:00
29 Nisan Pazar, 14:00
12 Mayıs Cumartesi, 11:00
6 Haziran Çarşamba, 16:00
8 Temmuz Pazar, 14:00
15 Temmuz Pazar, 14:00


Çıplak Maja

Yönetmen: Henry Koster
Oyuncular: Ava Gardner, Anthony Franciosa, Amedeo Nazzari
İtalya, ABD, 1958, 111’, renkli
İngilizce; Türkçe altyazıyla

İspanyol sanatçı Francisco de Goya’nın meşhur aşkı hakkındaki bu düşsel hikayenin ağır ağır ilerleyen anlatısı ortaya şaşırtıcı bir drama çıkartıyor. Anthony Franciosa sanatçı, Ava Gardner ise onun sevgilisi olan Alba Düşesi rollerinde oynuyor. İspanya başbakanı Napolyon’un ordusunun lehine ülkesine ihanet etmek üzereyken ve İspanyol Engizisyonu’nun son dönemleri yaşanmaktayken, Goya kendisinden uzak duran Düşese duyduğu aşkın acılarına katlanmaya çalışmaktadır. Gerçekte ise sanatçı bu dönemde -18. yüzyılın son on yılı- ciddi bir hastalık geçirmektedir ve esasında bu hastalık sonucunda sağır olmuştur. Ancak hikayedeki romantizmin yoğunluğu uğruna gerçeklikten ödün verilmiş ve böylece filmdeki yıldız oyuncu çifti sahneyi sanat ve siyasetten çalmıştır.

Gösterimler:
28 Nisan Cumartesi, 16:00
24 Mayıs Perşembe, 17:00
31 Mayıs Perşembe, 19:00
27 Haziran Çarşamba, 19:00
4 Temmuz Çarşamba, 19:00

Goya Beyazperdede programının gösterim programı için tıklayın.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir