Viva la Revolución!

blog11

Meksika Devrimi Kahramanları Beyazperdede!

Pera Film Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisine paralel, 14 – 30 Ocak tarihleri arasında Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle “Viva la Revolución: Meksika Devrimi Üzerine Filmler” adlı programı düzenliyor.

Meksika Devrim tarihinin farklı hikayelerle aktarıldığı film programında 1930’lar ve 40’lar arasında çekilen birbirinden ilginç dört kurmaca film ve Zapatistalar ile ilgili çekilen güncel bir belgesel yer alıyor.

1934’te çekilen Dostum Mendoza filminde Meksika Devrimi sırasında hem hükümet güçleri hem de Zapata’nın ordusuna yardım eden ve onlardan yardım gören Mendoza’nın hayatta kalma çabası anlatılıyor.1933 yapımı Mahkum13, Fernando Fuentes’in Meksika Devrimi ile ilgili yaptığı üçlemenin bir parçasıdır. Haydi Pancho Villa ile Gidelim filminde ise Meksika Devrimi devam ederken, “Los Leones de San Pablo” olarak bilinen altı cesur çiftçinin, Pancho Villa’nın ordusuna katılmaları ve mücadeleye destek vermeleri anlatılıyor. 1946 yapımı aşk filmi Enamorada’da, Meksika Devrimi sırasında orduya destek için zenginlerden alınan yardımlar konu edilir. Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar belgesel filmi ise 1910 Meksika Devrimi’nde generalleri Emiliano Zapata’nın yanında savaşmış askerlerin ürpertici tanıklığını anlatır. Neredeyse yüz yıl sonra Güney’in efsanevi Özgürlük Ordusu’ndan sağ kalan bu insanlar bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkarırlar.

Program Broşürü

Gösterim Programı