Kulak Ver!
Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri

twitter-01

twitter-01

Pera Film, Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri adlı program ile Çek, Macar, Polonya ve Slovak sinemalarından oluşan bir seçkiyle müzik ve sinema ilişkisini ele alıyor. Müzik, farklı kuşaklar ve alt kültürler için tartışmasız en kolay bağ kurulabilen ortak bir deneyimi temsil ediyor. Orta Avrupa filmlerinden Visegrad Grubu iş birliğiyle sunulan bu seçki, müzikaller, müzik ve müzisyenlerle ilgili filmlere ve farklı, yenilikçi biçimlere kucak açmış film müziklerine odaklanıyor.

Kulak Ver! programı kapsamında gösterilecek filmleri size tanıtmak istedik.

Véronique’in İkili Yaşamı

cb6de253e6676646b86229134900921e
Krzysztof Kieslowski’yi uluslararası üne kavuşturan, kimlik, aşk ve insan sezgisi hakkında büyüleyici ve gizemli bir şekilde kafa yoran filmi hala en sevilen yapıtları arasında yer alıyor. Irène Jacob filmde hem Polonyalı koro sopranosu Weronika, hem de onun Fransız ikizi müzik öğretmeni Véronique olarak parlıyor.

Gösterim Tarihleri:
12 Kasım Cumartesi / 19:00
20 Kasım Pazar / 14:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Sessizliğin Kraliçesi

c45c557c5c6633377f86ce9dfc8cc892
Polonya’da, Wroclaw’ın varoşlarında geçici bir kampta müzik aşkıyla yaşayan, 10 yaşındaki sağır-dilsiz Roman kızı Denisa’nın yaşamının renkli portresi. Bir yıl boyunca çekilen film, Denisa’nın mutluluk verici derecede naif yaşamını ve en sevdiği Bollywood müziği başladığında geçirdiği şaşırtıcı dönüşümü belgeliyor.

Gösterim Tarihleri:
22 Kasım Salı / 19:00
25 Kasım Cuma / 21:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

İnanılmaz Hüzünlü Prenses

SSP1
Çekya’nın popüler kültür ikonlarına yer veren zeki ve sevimli Pop-Art bir peri masala olan bu film 1968’de çekildi. O sıralarda 20 yaşında olan besteci Jan Hammer, Sovyetler’in Çekoslovakya’yı işgal etmesinin ardından ABD’ye göç etti ve burada beste yapmayı sürdürdü; filmin diğer yıldızı Helena Vondráčková Çekoslovakya pop müzik dünyasının en sevilen divası oldu.

Gösterim Tarihleri:
18 Kasım Cuma / 19:00
04 Aralık Pazar / 14:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Haydutun Baladı

02
Karpat Rutenya’da geçen, haydut Nicola Sohaj’la güzel Erzika arasındaki büyük aşkı, vahşiliği ve tutkuyu anlatan, dokunaklı bir hikaye. Ivan Olbracht’ın kitabından, ilk olarak 1975’te Goose on the String Tiyatrosu’nda sahnelenen bir oyun olarak uyarlanan hikayenin daha sonra filmi yapıldı.

Gösterim Tarihleri:
18 Kasım Cuma / 21:00
19 Kasım Cumartesi / 16:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Marketa Lazarová

1200
Vladislav Vancura’nın bir romanından uyarlanan bu etkileyici ve şiirsel film, iki rakip Ortaçağ klanının arasındaki kan davasını ele alıyor; Hıristiyanlık ve paganlık, insanoğlu ve doğa, aşk ve şiddet arasındaki çatışmaları güçlü, epik ve titizlikle tasarlanmış bir biçimde perdeye yansıtıyor.

Gösterim Tarihleri:
19 Kasım Cumartesi / 13:00
03 Aralık Cumartesi / 18:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Balaton Yöntemi

koncert-20150220-1728-balatonmethod_bin-jip
Macaristan’ın en büyük gölünün çevresindeki eğlence mekanlarında geçen belgesel, aralarında hem tanınmış müzisyenlerin hem de müziğe yeni başlamış grupların yer aldığı on yedi canlı konser kaydını içeriyor. Balaton Gölü çevresinde çekilen bu bağımsız müzikal yol filmi, finansmanı kitlesel fonlama yöntemiyle sağlanmış ilk uzun metrajlı Macar filmi olma özelliğine de sahip.

Gösterim Tarihleri:
19 Kasım Cumartesi / 18:00
04 Aralık Pazar / 17:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Bakır Kule
medena_veza
Tatra Dağları’nın muhteşem doğasında üç erkek ve bir kadın arasında geçen romantik bir macera filmi. Filmin çekimi de kendi içinde bir maceraydı; dağ havasının kaprisleri bu süreci sürekli zorlaştırdığından, bir yıldan fazla sürdü. İlk gösterimi yapıldığında film büyük bir kitle tarafından izlendi; bugün bile en popüler Slovak filmleri arasında sayılıyor.

Gösterim Tarihleri:
20 Kasım Pazar /16:00
26 Kasım Cumartesi / 14:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Sevdiğim Her Şey
??????????
Bu gençlik, romans, tutku ve isyan hikayesi 1980’lerin Polonya’sında geçer. Siyasal çalkantıların olduğu bir dönemde bu, işin içinde de komünist sistem, değişim isteyen Dayanışma hareketi ve sıkıyönetim vardır. Bu arka planla müzik tutkunu dört erkek arkadaş bir punk grubu kurmaya karar verir ve adını büyük bir heyecanla ATIL (All That I Love) koyarlar.

Gösterim Tarihleri:
20 Kasım Pazar / 18:00
26 Kasım Cumartesi / 19:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Ejder’in Dönüşü
left

Bir türkü niteliği taşıyan bu film, aşk ve nefret ile yalnızlıktan kurtulma arayışını konu eder. Köylüler tarafından doğal afetlere yol açtığı düşünülen Ejder takma adlı tuhaf çömlekçinin dramatik ve gerçekçi hikayesi anlatılır. Film, Slovak sinemasının en iyi yapıtları arasında yer alıyor.

Gösterim Tarihleri:
23 Kasım Çarşamba / 19:00
02 Aralık Cuma / 20:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Kuşlar, Yetimler ve Aptallar
birdsorphans3big

Juraj Jakubisko’nun yönettiği, Slovak ve Çek eleştirmenlerin en iyi Slovak filmleri arasında saydığı bu film uzun süre bastırılmış bir aşk, ölüm ve delilik hikayesini anlatıyor.  Kırk yıl sonra siyasal ve biçimsel olarak hala Çek Yeni Dalga’sının en radikal filmlerinden biri olarak kabul edilir.

Gösterim Tarihleri:
25 Kasım Cuma / 19:00
03 Aralık Cumartesi / 14:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

János Vitéz
4QPLeJUEuK6wSPgyLJbvnggbbrK
János Vitéz, Marcell Jankovics’in yönettiği 1973 yapımı bir animasyon filmi. Asker olup maceralara atılan ama bir yandan da sevdiği kadına kavuşmanın hayalini kuran genç bir adamın hikayesini anlatır. Film Sándor Petőfi’nin 1845 tarihli epik şiiri János Vitéz’den yola çıkıyor; 1904’te besteci ve şarkı sözü yazarı Pongrác Kacsóh, Petőfi’nin şiirinin bir uyarlamasını yazdı, bu da onun en büyük başarısı oldu. Film ayrıca Macaristan’da yapılan ilk uzun metrajlı animasyon.

Gösterim Tarihleri:
30 Kasım Çarşamba / 19:00
03 Aralık Cumartesi / 12:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Kral Stephen
2013-08-istvan-a-kiraly-02
Kral Stephen, Macaristan’da Aziz Stephen’in yaşamından yola çıkan ve Levente Szörényi – Lajos Bródy ikilisi tarafından bestelenen ikonik bir Macar rock operası. Gösteri ilk kez 1983’te sahnelendi. Opera gerçek olaylara dayanır, ama bunları oldukça serbest bir biçimde ele alır.

Gösterim Tarihleri:
02 Aralık Cuma / 18:00
03 Aralık Cumartesi / 16:00

Detaylı bilgi için tıklayın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir