Genç Yönetmenlerin Gözünden
Savaşın İzleri – 2

Saraybosna'da Bir Gün

Pera Film’in yeni sezonu Bosna-Hersek Sineması’ndan bir seçkiyle başladı.
Şimdi Saraybosna! programındaki filmleri ve yönetmenlerini size tanıtmaya devam ediyoruz.

Jasmila Žbanić – Saraybosna’da Bir Gün

1974’te Saraybosna’da doğan Jasmila Žbanić, Saraybosna Dramatik Sanatlar Akademisi, Tiyatro ve Film Yönetmenliği Bölümü’nden mezun oldu. İlk uzun metrajlı filmi GRBAVICA, 2006 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü, Amerikan Film Enstitüsü Büyük Jüri Ödülü kazandı.

Jasmila’nın ikinci uzun metrajlı filmi Yolda ilk gösterimini 2010 yılı Berlin Uluslararası Film Festivali’nin yarışma programında yaptı ve birçok ödül aldı.

28 Haziran 1914’te Gavrilo Princip’in Avusturya Macaristan İmparatorluğu tahtının varisi Franz Ferdinand’a düzenlediği suikast Birinci Dünya Savaşı’na sebebiyet verdi ve 20. yüzyılın başlangıcını imledi. Saraybosna yüzüncü yılında bu suikastı hatırlarken, farklı insanların bir yüzyıl önce şehirde olanlara dair farklı yorumları ve duyguları vardı.

Saraybosna'da Bir Gün

Saraybosna’da Bir Gün

Saraybosna’da yüzyıl önce gerçekleşen suikastın nedenleri ve sonuçları Avrupa’da yankı bulmaya devam ediyor. “Saraybosna’da Bir Gün”, Saraybosna’daki bu yıldönümüne dair çeşitli bakış açılarını, Saraybosna’da yaşayan vatandaşların (küçük kameralar ve cep telefonlarıyla) yaptıkları çekimleri Avusturya, Bosna-Hersek ve Birleşik Krallık’tan yönetmenlerin suikast üzerine çektiği uzun metrajlı filmlerle bir araya getirip tezat oluşturarak anlatıyor.

Nedim Alikadić – Özdüşünme

Nedim Alikadić 1975’te Saraybosna’da doğdu. Halihazırda Saraybosna Dramatik Sanatlar Akademisi Görsel-İşitsel Sanatlar Bölümü’nde Profesör Haris Pašović’in sınıfında tiyatro ve yönetmenlik çalışmalarının ikinci yılını tamamlamak üzeredir. Video editörü, animatör ve yönetmen olarak meslek hayatına atıldığı 1990’ların ilk yıllardan bu yana tanınmaktadır. Nedim birçok reklam ve müzik videosunun, aynı zamanda kısa belgesel filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. Yönetmen, özellikle dünya çapında birçok film festivalinde gösterilen belgesel film DO YOU REMEMBER SARAJEVO’da yaptığı çalışmadan gurur duymaktadır.

Yönetmen “Özdüşünme”de hayatının önemli anlarında yaptığı amatör çekimler ve çektiği fotoğrafları kullanıyor. Film, yönetmenin çocukluğunu, mesleğine duyduğu aşkı, kamerayla ilk tanışmasını ve onu evini terk etmeye iten savaş süresindeki deneyimlerini anlatıyor.

Savaş bir oğlanı askere dönüştürdü ve sonuçta -hem ölü hem de canlı- kurbanlar bıratı geride, gözyaşı ve öfkenin yanı sıra, kahkaha doğuran anılarla beraber. Savaş aynı zamanda yönetmenin hayata bakışını belirledi ve hayallerini neredeyse öldürüyordü.

Şimdi Saraybosna! programı 3 Ekim’e kadar Pera Film’de!
Gösterim saatleri hakkında detaylı bilgi için: http://peramuzesi.org.tr/Film

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir