D.A. Pennebaker Oscar aldı

pennebaker

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin dördüncü Governors Ödülleri 1 Aralık’ta Hollywood & Highland Merkezi Ray Dolby Ballroom’da gerçekleşti. Gecenin ilk ödül sahibi D.A. Pennebaker oldu. Cinéma vérité tarzının öncülerinden Pennebaker, Bob Dylan’ın samimi bir portresini çizen “Don’t Look Back” (1967) belgeseli ile öne çıkmıştı.

Pennebaker ve karısı Chris Hegedus‘un uzun süreli bir iş ortaklığı oldu. Müdahaleci olmayan, cinéma vérité tarzı yapımları ile ünlü ikili, öznelerini aktüel kamera ile yeterli ışık ve olabildiğince az kesinti ile kaydediyorlardı. Sonuçta ortaya çıkan da, karakterlerin karar verdiği, samimi bir gerçek yaşam dramasının portresiydi. Pera Film, Ocak 2012’de Pennebaker ve Hegedus’dan uzun ve kısa metraj 11 adet filmi Cinéma Vérité Öncüler programı kapsamında sunmuştu.

The Huffington Post‘daki bir röportajda, Pennebaker kendi işlerini Johannes Vermeer‘in portre sanatı ile kıyaslamıştı:

“O, ilgisini çeken insanları, hiçbir zaman ölmemeleri için dondurmak isterdi. Bu şekilde hep orada olacaklardı. Ben de James Carville hiçbir zaman ölmesin istedim. Şair Dylan hiçbir zaman ölmesin istedim. Bu insanları kutsal olacakları bir yere götürmek istedim. Onların bir natür mort’u yeterli değildi. Onları yaşadıkları hayat ile kuşatmak istedim.”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir