Şarkını Yaz, Kaydet ve Dinle!
“The Komodo Ejderha”

Pera Eğitim’in “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi”  sergisi kapsamında ve müzik terapisti Danny Lundmark eğitmenliğinde  gerçekleştirilen, 7-14 yaş grubuna yönelik “Şarkını Yaz, Kaydet ve Dinle!” atölyesinde çocuklar kendi şarkılarını bestelediler!

İlk olarak perküsyon enstrümanlarının katılımcılara tanıtılmasıyla başlayan atölyede çocuklar eğitmenin çıkardığı seslere ve ritmlere hep birlikte eşlik ederek kaynaşıyorlar. Isınma aktivitesinden sonra çocuklara hayvanlar veya arkadaşlık gibi çeşitli temalar veriliyor ve beğendikleri temayı seçmeleri isteniyor.

Bu atölyede çocuklar kendi aralarında oyladıktan sonra “ejderha” hakkında şarkı yazmaya karar verdiler. Sözler ortaya çıktıktan sonra, eğitmen Danny yavaş yavaş gitarını eline alıp tellerini tıngırdatmaya başladı ve melodi kendiliğinden oluşuverdi. Tüm çocuklar grupça yazdıkları şarkı sözlerini ritme uyarak söylemeye başladılar ve seslerini kaydettiler.

Takım çalışmasıyla ortaya çıkan eğlenceli müzik sayesinde çocuklar ritm tutmayı, yaratıcılığı ve beste yapmayı deneyimlediler.
Üstelik atölye sonunda kaydettikleri seslerini dinleyince oldukça heyecanlandılar.

İşte karşınızda atölyede yaratılan “The Komodo Ejderha” adlı parça:


Şarkı Sözleri
Bir Ejderha varmış
Adıda Komodaymış
Çok hızlı uçarmış
Her gün de avlanırmış
Her yere alev saçar
Sağa sola uçar
Ailesiyle birlikte
Çok güzel yaşarmış

Grup üyelerinin isimleri (isme göre alfabetik)
Alara Göksu
Ali Otuzoğlu
Asya Yılmaz
Bora Erdoğan
Demir Elmaslar
Derin Berton
Duru Yılmaz
Ece Karaoğlu
Leyla Atat
Metehan Onur
Nil Azra Atabey
Zeynep Özer

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir