Sabun Laboratuarı!

sabun

Sabun_Lab_024

Pera Eğitim’de 5 – 9 Şubat 2014 tarihleri arasında koleksiyon sergilerimiz kapsamında hazırlanan, 4-6 ve 7-14 yaş gruplarına yönelik yaratıcı eğitim atölyeleri programlarıyla, çocuklar yarı yıl tatilinde müzede eğlenceli zaman geçirdiler.

Atölyelerden birinde, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyon sergisinde yer alan eczacılık konusuyla ilgili eserleri inceleyerek 7 – 14 yaş grubuna yönelik yapılan İlk Deneyim: Sabun Laboratuarı atölyesinde çocuklar kendi sabunlarını yarattılar ve  biçimlendirdiler.

Sabun_Lab_038

Öncelikle atölyede hazır sabunların üzerine yapmayı planladıkları tasarımların çizimlerini yaptılar.

Sabun_Lab_070

Ardından çizimleri 3 boyutlu hale getirerek kendi sabunlarını biçimlendirdiler. Atölyenin diğer bölümünde ise, çocuklar kendi sabunlarını yaratma fırsatı buldular.

SabunLab_131

Herkes kalıpların üzerine, sabunları karışmaması için isimlerini yazdı. Ardından plastik bardaklar yardımıyla kalıplara sabunlarını döktüler.. İsteyenler ise sabunu dökmeden önce renkli boncuklarını kalıplara koydu. Böylece farklı çeşitlerde sabunlar yarattılar.

Sabun_Lab_091

Birkaç dakika kurumasını bekledikten sonra elleriyle sabunlarını kontrol ettiler. Atölyenin sonunda ise çocuklar sabunlarını kalıplardan çıkarıp evlerine götürecekleri için çok heyecanlıydılar: bazıları sabunları süs olarak kullanacağını, diğerleri sevdiklerine hediye edeceklerini söyledi. Bazıları ise hemen kullanmayı tercih etti !

Sabun_Lab_159

Sizler için bir de atölyedeki çalışmaları gösteren eğlenceli bir video hazırladık… Yepyeni atölyeleri kaçırmamak için bizi Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir