“Plak Tasarımı Yapmaya Ne Dersin?”

Egtm_000101

Eğitim Programları Sorumlumuz Eda Göknar,  Pera Eğitim’in “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” sergisi kapsamında ve Bitti Gitti işbirliğiyle gerçekleştirdiği, 15 yaş ve üzerine yönelik “Plak Tasarımı Yapmaya Ne Dersin” atölyesini anlatıyor!

Egtm_000009“Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” sergisindeki “Histeri ve Din” bölümünde yer alan Rodney Graham Band’in “Otuzunu Geçmiş Hiç Kimseye Güvenme” adlı eserin plağından ve plak kapağı tasarımından esinlenerek, Bitti Gitti’den Erbil ile tasarlarladığımız bu atölye birden fazla tekniği içeriyor.

dontrust

Atölyede öncelikle katılımcılara, gerçek plak boyutlarındaki ahşaplar dağıtılıyor ve katılımcılar serigrafi baskı yöntemiyle plaklara baskı yapıyorlar.

1 2 3

Serigrafi bölümünde baskı devam ederken, bilgisayarda katılımcılara ait görseller plak kapağı tasarımı için hazırlanıyor. Sihirli dokunuşlardan sonra fotoğraflar yağlı kağıtlara siyah beyaz olarak basılıyor.

4 5 6

Sıra , 1800′lerin sonunda mimarlar tarafından plan yapmak için kullanılan “mavi baskı – cyanotype” tekniğine geliyor; katılımcılar kimyasalları suluboya kağıtlarına sürmeye başlıyor.

Egtm_000109

Bu özel kimyasallarla ıslatılan kağıtlar kurumaları için karanlık odaya alınıyor. Suluboya kağıtları kuruduktan sonra her iki kağıt da üst üste koyularak cam ve tahta arasına sıkıştırılıyor ve floresan ışığına doğru bir kaç saniye sımsıkı tutuluyor. Böylece yağlı kağıttaki siyah beyaz fotoğraf, sulu boya kağıdına geçerek mavi bir resime dönüşüyor.

7 8

Resime dönüşen fotoğraf hemen suyla yıkanıyor. Ardından oksijenli su ile tekrar resmin üzerinden geçiyoruz. Kağıdımız suluboya kağıdı olduğu için istenildiği kadar suya tutulabiliyor.

En son bölüm olan plak kapağı renklendirme kısmında ise, katılımcılar diledikleri türde kalemle (gazlı, pastel, kurşun vb.) kapaklarını boyuyor, yazılar yazıyorlar.

12 13 14

Bir sonraki “Plak Tasarımı Yapmaya Ne Dersin” atölyesini 5 Şubat Cuma günü, Uzun Cuma kapsamında yapacağız. Detaylara http://peramuzesi.org.tr/Egitim linkinden ulaşabilirsiniz. Hepinizi bu renkli ve yaratıcı atölyeye bekliyoruz!

 Eda Göknar, Eğitim Programları Sorumlusu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir