Mini-Vazo Atölyesi

MiniVazo_200

Pera Eğitim, 30 Mayıs 2015 tarihinde, Grayson Perry: Küçük Farklılıklar sergisi kapsamında yetişkinler için “Mini-Vazo” atölyesi düzenledi.

Sanatçı Cansu Sakız eşliğinde katılımcılar, Grayson Perry’nin sıra dışı seramik vazolarından yola çıkarak, minyatür çini vazoların üzerine sıraltı boyalarla küçük hatıralar oluşturdular.

Katılımcılar, öncelikle rehber eşliğinde sergiyi gezdi, sanatçıyı ve işlerindeki hikayeleri keşfetti ve böylece yapmış olduğu vazoları yakından görme fırsatı buldular.

Katılımcılar Kütahya’dan özel olarak temin edilen vazolar üzerinde iki yöntem kullandılar. İlk yöntemde, eskiz kağıdına çizilmiş ve boncuk iğnesiyle delinmiş desen şablonlarını kömür tozuyla vazolara aktardılar. Diğer yöntemde ise, kurşun kalemle yaptıkları kompozisyonu direkt olarak vazonun üzerine çizdiler.

Vazoların üzerine geçirilen desenler ve çizilen resimlerin üzerinden siyah tahrir boyayla ve fırçalarla kontörlerini geçmeye başladılar.

Sıraltı boyalardan seçtikleri renklerle ve özel boyama fırçaları ile istedikleri alanları istedikleri renklerle tekniğe uygun şekilde boyadılar. Vazolardaki renklere ve isteğe göre ağız ve ayak kısımlarına biyeler çektiler.

Böylece mini vazolar sırlanıp fırına girmeye hazırlanmış oldular. Şeffaf Kütahya sırı ile sırlanıp 930 derecelik fırına girdiler. Vazolar fırından çıktıklarında renklerinin canlılığı ve parlaklığı bizleri de oldukça şaşırttı!

Gelecek atölye çalışması 11 Temmuz 2015’te! Biletler tükenmeden Biletix’ten satın alabilirsiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir