Çocuklar Yorumluyor!

yorum

Pera Eğitim, Yunan asıllı sanatçı Sophia Vari’nin  Heykeller ve Resimler sergisi kapsamında okul gruplarına yönelik rehberli tur ve atölye çalışmaları düzenliyor.

Okul gruplarıyla yapılan “Heykelleri Yorumla” adlı çalışmada öğrenciler galeride beş gruba ayrılarak sergilenen heykellerden birer tane seçiyor ve yorumluyorlar. Gruplarına verecekleri adları kendileri kararlaştırıyorlar. Böylece öğrenciler, kendi aralarında tartışarak, fikirlerini paylaşarak birlikte çalışmayı öğreniyor, yaratıcı yazarlık yeteneklerini keşfediyorlar. Heykellerin önünde zaman geçirerek düşünmeleri sağlanıyor. Gruplar hikayelerini tamamladıktan sonra grup liderleri hikayelerini tüm arkadaşlarına okuyorlar. Bu çalışmayı takip eden atölyede ise çocuklar farklı bir malzemeyle rölyefler hazırlıyorlar.

“Heykelleri Yorumla” çalışmasında ortaya çıkan eğlenceli hikayeleri sizlerle de paylaşmak istedik…

Kara Yüz, 1999. Sophia Vari.

Eser: “Kara Yüz”
Grup: Genç Aslanlar, 5. sınıf

“Çok eskiden bir krallık vardı. O krallıkta herkes mutluydu. Taa ki kara yüz gelene kadar. Kara Yüz çok kötü kalpli insandı. Hiç kimse onu sevmiyordu. Kara Yüz iki yüzlü biriydi. Bir gün kral onu çağırdı ve onu sürgün etti. Kara Yüz dışarıda bir büyücü gördü. Büyücü iksirler yapardı. Kara Yüz büyücüye sordu. “Beni iyileştirebilir misin?” Kara Yüz çok şanslıydı ki büyücü iyi biriydi. Hemen bir iksir yaptı ve Kara Yüz artık iyi ve doğrucu bir insan oldu.”

Eser: “Kara Yüz”
Grup: Survivor, 3. sınıf

“Geometrik şekillerle yapılmış bir file benziyor. Bizce ormanda yaşayan bir fil. Yapanın adı Sophia Vari, Yunanlıdır. En çok daire kullanılmış. Kare ve üçgen silindir diktörtgen kullanılmıştır. Siyah ve beyaz renklerde yapılmıştır. Kurbağaya da benzer. Sophia Vari mavi rengini çok sever. Yürüyor gibi gözüküyor ve kurbağa hali ise durup bekleyen bir kurbağaya benziyor.”

Madame de Pompadour, 1999. Sophia Vari.

Eser: Madame de Pompadour
Grup: Yunuslar, 4. sınıf

“Heykel bizce bir kralın kılıcına benziyor. Hikayesi de şudur; bir zamanlar Yunanistan’ın ilk kralının çocuğu doğdu. Kral çocuğunu şatosuna götürdü ve çocuğu o kılıcı istemişti. Kral ise 18 yaşında buna izin vereceğim dedi. Çocuğun adı Pompar oldu ve 18 yaşına geldi. Babası Selanik savaşında öldü. Çocuk kılıcı aldı.”

Görünmeze Giden Yol, 2013. Sophia Vari.

Eser: “Görünmeze Giden Yol”
Grup: Zaman Yolcuları, 3. sınıf

“Parçalanmış zaman makinasına benziyor. Geçmişte görünmeze giden bir yol varmış. Bu yolda insanları başka bir zamana götüren bir zaman makinası varmış. İnsanlar bu makinaya binmiş. Büyük bir patlama sonucunda parçalanmış.”

Minotor II, 2011. Sophia Vari.

Eser: Minotor II
Grup: TF 141, 6. sınıf

“MÖ 200 yılında Tanrı’ların hala dünya üzerinde yaşadığı zamanlarda Tanrı Zeus’a askerlik yapardı. Tanrı’lar ona insanın zekasını ve boğanın gücünü verdi. Fakat Zeus’a başkaldırıp onu öldürmeye çalışınca Tanrı’lar onu lanetledi ve küçültüp bir mermere çevirdi.”

Küçük Hanım, 2000. Sophia Vari.

Eser: Küçük Hanım
Grup: Mine, Deniz, Naz, 6. sınıf

“Bir zamanlar küçük bir hanım varmış. Herkes onunla dalga geçermiş, ailesi onu dışlarmış. Bir gün bir Meksika şapkası giymiş ve giyince kendini tıpkı bir sanatçı gibi hissetmiş. Kendi heykelini yapmaya çalışmış ama bu işte yeni olduğu için kendi heykelini “soyut” yapmış. Bu heykel “Pera Müzesi”nde sergilenmiş. Ünlü olunca ismini “Sophia Vari” olarak değiştirmiş ve yeni bir hayata başlamış.”

Pera Eğitim‘in okul gruplarına yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir