“Beden ve Mekan” Atölyesi

Egtm_126

Pera Eğitim ve Pil Stüdyo işbirliğiyle gerçekleştirilen, 4-6 yaş grubuna yönelik “Beden ve Mekan” atölyesinde çocuklar, Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsüsergisindeki eserlerden bir figür seçiyor ve bu figürü oyun hamuruyla küçük ölçekte üçüncü boyuta taşıyor. Bunu yaparken, bedeni form düzeyine indirgiyor ve bu yolla; öğrenilmiş kavramlar olan “ayıp, yasak” gibi endişelerden bağımsız bir üretim sürecine giriyor.

Atölyede çocuklar önce minyatür bir beden üretiyor ve bedeni, mekan olarak hayal ettikleri bir küpün içine yerleştiriyorlar. Bu küpe parafin adlı akışkan ve çabuk donan bir malzeme dökülüyor. Parafinin donmasını beklerken çocuklar eğitmenler eşliğinde sergi turuna çıkıyor.

Sergi turu esnasında çocuklar, onlara verilen aydınger kağıdı ve beyaz kağıttan oluşan iki katmanlı defterlerine en beğendikleri eseri resmediyorlar. Beyaz kağıda mekanı, aydınger kağıdına da figürü çiziyorlar. Ardından atölyede çizimlerini kesme yapıştırma tekniğiyle birleştirdikten sonra renklendiriyorlar.

Küpler kuruduktan sonra ikiye kesilerek bedenin mekan içindeki konumlanışı görünür kılınıyor. İlk başta boşluğun içine yerleştirilmiş olan beden, artık dolu küpün içindeki boşluğa dönüşüyor.

Atölye sonunda ise, parafinlerini heyecanla ailelerine göstermek isteyen çocuklar yerlerinde duramıyor!

Bir sonraki “Beden ve Mekan” atölyesi “Yarıyıl Tatili Eğitim Etkinlikleri” kapsamında yapılacak. Detaylara ulaşmak için tıklayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir