Vergennes Kontu ve Kontesi

vergennes

Fransız Büyükelçisi Vergennes Kontu Charles Gravier’nin Türk Giysileri İçinde Portresi
1766
Antoine de Favray

Tuval üstüne yağlıboya, 141.5 x 113 cm

Fransız diplomat Vergennes Kontu Charles Gravier (1719- 1787) Portekiz ve İspanya’da görevlendirildikten sonra 1755 yılında İstanbul’a olağanüstü elçi olarak gelir, kısa bir süre sonra büyükelçi olarak atanarak, bu görevi 1768’de ülkesine geri çağırılana kadar sürdürür. Onun döneminde Osmanlı Devleti’nin Batıyla olan ticaretinde Fransa’nın payı artmış, İstanbul’dan ayrıldığı yıl tam da Fransa’nın hedeflediği gibi gittikçe güçlenen Rusya’la Osmanlı Devleti arasında yeniden savaş başlamıştır. Ayrıca Vergennes’in himayesindeki Macar kökenli bir Fransız olan Baron de Tott Osmanlı ordusunun yenilenmesine katkıda bulunmuştur. Vergennes Kontu İstanbul’dan ayrıldıktan sonra, İsveç’te gösterdiği diplomatik başarıların da etkisiyle XVI. Louis döneminde Dışişleri Bakanı olur, Amerikan bağımsızlık mücadelesini destekleyen politikasıyla bu süreçte önemli rol oynar. Gravier’nin Paris’e geri çağırılmasının nedenleri arasında Pera’lı bir tacirin dul karısı Anette de Viviers (1730 – 1798) ile bir süre birlikte yaşadıktan ve evlilik dışı iki çocuk sahibi olduktan sonra kralın onayı olmadan yaptığı evlilik gösterilir.

Vergennes Kontesi’nin Türk Giysileri İçinde Portresi
1766
Antoine de Favray
Tuval üstüne yağlıboya, 129 x 96 cm

Vergennes Kontu 1862’de İstanbul’a gelen Fransız asıllı ressam Antoine de Favray’i himayesine almış, İstanbul’dan ayrılırken de sanatçıyı kendisinden sonra gelen Fransız elçisi Saint Priest’e emanet etmiştir. İstanbul’a gelmeden önce Saint Jean Şövalyeleri Tarikatının Büyük Üstad’ının ve şövalyelerin portrelerini yapan, Maltalı kadınları betimleyen  resimleriyle tanınan Favray aynı zamanda bir Malta şövalyesidir. Ayaklanan Hıristiyan esirler tarafından Malta’ya kaçırılan Kaptan Paşa kadırgası, ülkesinin Osmanlı’yla ilişkilerini göz önünde bulunduran Vergennes’in tavsiyesiyle Fransa tarafından satın alınarak Osmanlı’ya iade edilmiştir. Favray bu gemiyle İstanbul’a gelmiş; Vergennes Kontu için bir bu olayın anısını yaşatacak bir İstanbul panoraması ve büyükelçinin Sultan III. Osman tarafından kabul edilişini resimlemiş; elçinin İstanbul’dan ayrılmasından kısa süre önce onun ve yeni evlendiği eşi Vergennes Kontesi’nin  Türk giysileri içinde portrelerini yapmıştır. Resimler, giysi ve aksesuar detaylarının resimlenişindeki incelikli işçilikle dikkat çeker.

Favray 9 yıl boyunca kaldığı İstanbul’da önce Fransız Sarayı sonra da Rus Sarayı’nda yaşamış, elçilik çevrelerinden insanların portrelerini yapmış; Levanten kadınları konu alan gündelik yaşam sahneleri ve Pera sırtlarından İstanbul panoramaları resimlemiştir.

Antoine Favray’ın Pera Müzesi koleksiyonunda bulunan eserlerini Google Art Project’te yakından inceleyebilirsiniz.

Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/xOpZNP

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir