Haftanın Eseri: Ayçiçekleri, 1943

frida-hftnineseri3

Duvar resimlerine paralel olarak Rivera’nın atölyesinde hiç durmadan yağlıboya resimler de üretilmekteydi. Bunları kamu binalarındaki büyük eserler için alıştırmalar ya da etütler olarak görmek de mümkündür. Ne var ki genellikle duvar resimlerinden sonra yapılır ve duvar resimlerindeki başarılı motifler üzerine çeşitlemeler içerirlerdi.

1943 yılında yapılmış olan bu yağlıboya tabloda ayçiçeklerinden dekoratif bir fon önünde oynayan çocuklar görürüz. Oğlan çocuğun elinde bir maske vardır, kız çocuk ise kucağında taşıdığı oyuncak bebeğin kopuk bacağına hüzünle bakar.

Rivera 1940 yılında San Francisco City College’de yaptığı duvar resminde kuzeyin mekanik yaratıcı gücüyle güneyin plastik sanat geleneğinin birleşmesinden doğan resim temasını işler. Anıtsal eserin merkezine kendisini yerleştirmiştir, sinema oyuncusu Paulette Goddard ile birlikte yaşam ağacı dikmektedirler, yanında ise Frida Kahlo şövale başına oturmuş resim yapmaktadır. Bu sahneyi iki çocuk izler, biri oğlan biri kız olan bu çocuklar da resmin merkezindedir. Buradaki  resimde olduğu gibi o resimde de çocuklar ümit dolu geleceği ve zıtlıkların birliğini simgelerler.