Dövme Tabancası!

dovme
Dövme Tabancası, 2013. Karışık malzeme, cam ve metal. 10 x 15 x 3 cm.

Dövme Tabancası, 2013. Karışık malzeme, cam ve metal. 10 x 15 x 3 cm.

Ludvig Löfgren, İsveç 

“Cama yaklaşımım, duyarlı, şefkatli ve sabırlıdır. Hem tarihe hem de şimdiki zamana yapılan göndermeler yoluyla, atmosferi betimler ve ruh hallerini anlatırım.”

Ludvig Löfgren’in cam üretimlerinde tarih ve şimdiki zaman eriyerek birleşiyor; ürettiği aletler ve sanatsal objelerde barok ve rock doğal bir biçimde bir araya geliyor. Çizim ve kullandığı motifler arasında, kafatası şeklinde ortaya çıkan boşunalık temasının yanı sıra, güzel güller ve Japon mitolojisinden esintiler bulunuyor. Löfgren modadan dövmelere kadar uzanan farklı alanlardan ilham alıyor; dil yapısı, genç ve küstah. Çamurla modelleme ve boya kullanmaksızın, tek kullandığı alet olan eliyle şekil veriyor.

Gerek bir sanatçı gerekse bir zanaatkâr olarak sağlam bir eğitim alan Ludvig Löfgren cam üfleyicisi olarak da çalışmış ve bir cam yapımcısı olarak isim yapmıştır. Deneyimleri, camın gerektirdiği koşullara ait özel vizyonu kendisine sağlar.

Camdan, elle şekil vererek ürettiği, tamamen kullanılabilir durumdaki dövme tabancası, kendi tavır ve teknik yeteneklerinin karışımına tipik bir örnektir. Çalışmalarında, form ve içerik için geniş zaman gerektiren, sabırlı denemelerle meşgul olur. Onun dil yapısı, akıcı bir punk ile özenli ayrıntıların bir karışımından oluşur.

İsveç cam yapım geleneklerine derin bir şekilde bağlıdır; başlangıçta Kosta Boda’da cam yapımcısı olarak çalışırken şu anda Målerås cam fabrikasında çalışmalarını sürdürüyor. Burada, bu geleneğin içinde, kendi cam biçimlendirmesi ve sanatı için yeni yollar açıyor; cüretkâr tarzı ve dili, yeni izleyicileri kendine çekiyor.

Ludvig Löfgren 1972’de doğdu. Forum Sanat Okulu ve Stockholm, Sanat Okulu’nda eğitim gördü. Åfors, İsveç’te “Kristal Krallık”ta (Glasriket) yaşıyor.

 Aurora: Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı sergisi 20 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nde.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir