Çerçeve II

pipaluk
Çerçeve II, 2011. Kalıpla şekillendirilmiş yaprak cam, çelik çerçeve. 228 x 106 x 36 cm.

Çerçeve II, 2011. Kalıpla şekillendirilmiş yaprak cam, çelik çerçeve. 228 x 106 x 36 cm.

Pipaluk Lake, Denmark

Sanatsal anlayışını “stratejim, mümkün olanın sanatını temel alır, taktiğim ise sınırları aşmak ve dünyaları birleştirmektir” sözleriyle özetleyen Pipaluk Lake, soyut dışavurumcu denebilecek bu vizyon ve yaklaşımla kendine özgü ve orijinal bir cam sanatı yaratıyor.

Pipaluk Lake, proje ilerledikçe gelişen teknikler ve bir form dili kullanıyor. Camı, beraberinde teller ve farklı malzemeden plakalar ile birlikte fırına veriyor, bu malzeme ısıtılınca birbiriyle reaksiyona giriyor ve ısıtılan metallerden çıkan oksitler cama renk veriyor. Sanatçı ayrıca diğer pigment ve asitleri de ekliyor, bu özel işlem sırasında –buna belki de araştırma diyebiliriz– çok sayıda ve yeni sanatsal olanakla karşılaşıyor.

Amacı, kullandığı malzeme ne olursa olsun, bir sonuç almak. Çalışmalarının yarattığı his, soyut-duyusal ve soğuk-sıcak gibi çifte kavramlarla betimlenebilir.

Sanatçı, cama, özellikleri ve ifade değeri kaynağına kadar gidilerek incelenebilen, tamamen yeni bir malzemeymiş gibi bakar. Bu yaklaşım ona, yenilikçi ve alışılmadık bir tarzda yakınlaşma olanağı verir. Saklı olanı ve görsel olarak keşfedileni gösterme isteği ile hareket eder. Bunun, camı kontrol altına almak ya da cama hükmetmekten çok, onunla saygılı bir diyaloğa girmek ve sanatçı ve malzeme arasında bir etkileşim sağlamak olduğunu vurgular.

Pipaluk Lake 1962’de doğdu. Stanwood, ABD’de Pilchuk Cam Okulu’nda, Stockholm Sanat Okulu’nda ve Kopenhag’da Guldsmed Okulu’nda eğitim gördü.

Aurora: Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı sergisi 20 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nde.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir