Małe Instrumenty

Male Instrumenty_002

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlediğimiz “Polonya’dan Yeni Sesler” konser serimizde geçtiğimiz ay Małe Instrumenty‘i ağırladık. Adı “Küçük Enstrümanlar” anlamına gelen grup, yeni sesleri çeşitli ufak enstrümanlar kullanarak keşfediyor. Grubun enstrüman yelpazesi oldukça geniş, hem profesyonel enstrümanları hem de çocuklar için tasarlanan naif ses oyuncaklarını kullanarak deneysel bir müzik tarzını benimsiyorlar.

Enstrüman olmayan fakat ses çıkaran tüm küçük nesneleri de kullanarak tuhaf müzik buluşları yapan Małe Instrumenty, Pawel Romanczuk tarafından 2006 yılında kurulduğundan bu yana konserler veriyor ve atölyeler düzenliyor. Aşağıdaki videoda grubun Pera Müzesi’nde çaldığı “Profesor Bambosz i jego uczniowie” (Prof. Carpetslipper ve Öğrencileri) adlı parçasını dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Małe Instrumenty, Pera Eğitim işbirliğiyle 15 Kasım Cumartesi 7 yaş ve üzeri herkes için Küçük Enstrümanlar adlı bir müzik atölyesi düzenledi. Atölyede katılımcılar, grubun liderliğinde, taşınabilir küçük enstrümanlar tasarlayıp yeni sesler keşfettiler. Ses çıkarabilecekleri küçük nesneleri (örneğin; çocuk oyuncakları, gündelik hayatta kullanılan malzemeler; bakır tel, şişe, bardak, tahta, ip vb.) kullanarak ürettikleri enstrümanlarla değişik müzik buluşları yaptılar.

Sırasıyla denedikleri metodlar:

1. Şişe üfleyerek müzik yapmak
2. Bardaktan müzik
3. Pipetten enstrüman
4. Borudan enstrüman
5. Kutudan gitar yapmak
6. Fırıldak enstrüman
7. Balon flüt!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir