2016 Yılında En Çok Okunan 7 Yazımız!

Brian-Dettmer

2016′da Pera Müzesi Blog üzerinden yayınladığımız 107 yazıdan en çok okunan 7 tanesini derledik!

7-  19. Yüzyılda Gezgin Olmak

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950” adlı sergisinden...

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950” adlı sergisinden…

Bundan 200 yıl önce dünya çok başka bir yerdi! Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. Eski zamanlarda yolculuğa dair bilinmeyenler “19. Yüzyılda Gezgin Olmak” başlıklı yazımızla Blog’da yer aldı!
N’olmuş? ekibi, Blog’umuz için hazırladıkları bu yazılarında “Félix Ziem: Işık Denizinde bir Gezgin“ sergisinden yola çıkarak 200 yıl öncenin seyahat alışkanlıklarını ele alıyor!
“İnsanlar yüzyıllardır yeni yerleri, insanları, gelenekleri, dilleri keşfetmeyi seviyor. Fakat Sanayi Devrimi’yle seyahat “aylak” bir aktiviteye dönüştü. Yani, insanlar artık yalnızca zorunluluktan, ekonomik veya politik gerekliliklerden değil zevkine de geziyordu…”

Devamını okumak için tıklayın!

6- Gece Yarısı Korku Hikayeleri: Ay Havuzu

akik-gunes2

AKİK GÜNEŞ, 1972

Pera Müzesi Blog, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD)  iş birliğiyle, “Gece Yarısı Korku Hikayeleri” isimli  tüyler ürpertici bir hikaye dizisi sunmuştu. FABİSAD üyesi yazarların Pera Müzesi’nin Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergisindeki eserlerden ilhamla yazdıkları korku hikayeleri sergi boyunca yayınlandı. Gece yarısı tam 00:00’da yayınlanan serinin dördüncü hikayesi “Ay Havuzu” Işın Beril Tetik‘e aitti.

“Gece bastığında… Uyuma… Sakın uyuma…

Orada daha fazla duramadı. Kalbi ağzında, hızla koruyu geçip eve daldığında annesi ile burun buruna geldi. Bir an bakıştılar. Annesinin bakışında bir şey, Ela’nın daha da korkmasına sebep oldu. Sanki annesi onun ne bulduğunu biliyordu.”

Devamını okumak için tıklayın!

5- Gece Yarısı Hikayeleri  - Retro Rüyalar Oteli

Sln_KB_016

Pera Müzesi Blog’un Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABISAD) iş birliğiyle sunduğu “Gece Yarısı Hikayeleri”, bu kez de “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisindeki eserlerden ilhamla  “Tekno-Distopya” serisiyle devam etti! FABİSAD üyesi yazarların yazdıkları hikayeler sergi boyunca yayınlandı! Serinin üçüncü hikayesi “Retro Rüyalar Oteli” Doğu Yücel‘e aitti!

“Bunun yerine “Bavul kapıda kaldı, onu içeri alıp hemen geliyorum” deyip odadan çıktı Âtom. Hemen onun sürprizine karşı sürprizle yanıt vermek için üstümdekileri çıkardım ve yatağa en seksi halimle uzandım. Kablolar, bilgisayar fareleri, pervaneler, kulaklık süngerleri ve diğer aparatlar… Onlara hayranlıkla baktım ve bu defa onlarla ilgili farklı bir şeyi, yalnızlıklarını hissettim.”

Devamını okumak için tıklayın!

4- Sanat Tarihinden İlham Veren 5 “Çıplak

N’olmuş? iş birliğiyle hazırladığımız yazı dizisi kapsamında, N’olmuş ekibi, “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü” sergimizden ilhamla dünyadan nü eserleri inceliyor!

Çıplaklık, şüphesiz ki sanatın en girift konularından biri. Temalar, teknikler, üsluplar, anlamlar farklı olsa da bir resme çıplaklığın dahil olması, onu başrole taşımaya yetiyor. İşte sanat tarihinin ilham veren 5 çıplağı!

Devamını okumak için tıklayın!

3- Gece Yarısı Korku Hikayeleri: Ev Sahibi

Prassinos

Mario Prassinos, Pèretextat, No. 19
1973

Listemiz yine bir Gece Yarısı Korku Hikayesi ile devam ediyor. Bu seferki hikaye “Hakan Bıçakcı”ya ait.  FABİSAD üyesi yazarlar  Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergismizdeki eserlerden ilhamla bu tüyler ürpertici hikayeyi yazdı.

“Sabah uyandığımda gece gördüklerime hâlâ inanamıyordum. Gördüklerimden çok daha tuhaf olansa, bu manzaranın üstüne uyumuş olmamdı. Bu da tüm gerçekçiliğine rağmen hepsinin bir rüya olması ihtimalini güçlendiriyordu. Başka türlü böyle bir korkunun üzerine götümü dönüp uyumama imkân yoktu. Bu düşünce beni biraz olsun rahatlattı. Titreme hissiyle kalkıp giyindim.”

Devamını okumak için tıklayın!

2- Pera Müzesi Vikipedi İş Birliğiyle  Yeni Yazarlar Arıyor!

vikipedi-blogUluslararası alanda internetin en kapsamlı web ansiklopedisi Vikipedi iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz #VikiPera projemizi tanıttığımız yazımız 2016′nın en çok okunan 2. yazısı oldu! Vikipedi’nin Türkiye’de ilk defa, Pera Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği GLAM projesi kapsamında tüm katılımcılar, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisindeki eserler hakkında içerikler hazırlamıştı. Yerel bir Vikipedi oluşumu olan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) ve Pera Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserlere Vikipedi üzerinden en geniş katkıda bulunan beş yazar Pera Müzesi tarafından ödüllendirilmişti.

Yazıyı okumak için tıklayın!

1- Çıplak Kadından Çıplak Tene

Nuri İyem Çıplak, 1936  Evin-Ümit İyem Koleksiyonu

Nuri İyem
Çıplak, 1936
Evin-Ümit İyem Koleksiyonu

2016 yılında en çok okunan yazımız “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü” sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi  Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı röportaj oldu. Kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde de yayınlanan röportajın tamamını okumak için tıklayın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir