Wycinanki

Pol_Agtm_134 (2)

Pol_Agtm_115

Wycinanki: Geleneksel Polonya Kağıt Kesme Sana

Pera Eğitim, Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında hazırlanan Polonya Sanatında Oryantalizm sergisine yönelik okul gruplarına özel “Wycinanki: Geleneksel Polonya Kağıt Kesme Sanatı” adlı bir atölye çalışması düzenliyor.

Pol_Agtm_068

Polonya’da ‘wycinanki’ popüler bir halk sanatı olmaya 1800’lerin ortasından sonra başladı. İlk başlarda çobanların ağaç kabuklarından ve deriden desenler kesmesi ile ortaya çıkan ‘wycinanki’, mobilyalara ve çatı kirişlerine dekoratif olarak yapıştırılır, pencerelere asılır ve hediye olarak verilirdi.

‘Wycinanki’ bölgeden bölgeye değişir – mesela, Kurpie bölgesinde hazırlananlar genelde tek renk olurken, Łowicz bölgesinden gelenler çok renkli olurlar.

Pol_Agtm_026

Atölye kapsamında düzenlenen sergi turu esnasında öğrenciler, kostümlerle padişah, sadrazam, elçi gibi çeşitli karakterlere bürünerek eserler önünde iki kültür arasındaki farkları tartışıyor ve canlandırmalar yapıyorlar. Bu yöntemle öğrenciler kendilerini daha rahat ifade edebiliyor, doğaçlama yetenekleri gelişiyor ve kendilerinden kattıklarıyla olayı zenginleştirerek eserleri eğlenerek öğreniyorlar.

Sergi turu ardından öğrenciler Pera Eğitim atölyesinde kağıt ve makas kullanarak simetrik desenler ortaya çıkartıyorlar. Kağıdın çok katmanlı olarak katlanması ve kesilmesiyle çeşitli motifler yaratarak, tasarımlarını renklendiriyorlar.

Pera Eğitim’in okul gruplarına yönelik atölyeleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir